EBECKonkurs Inżynierski EBEC Poland to wspólne przedsięwzięcie 6 wiodących, polskich uczelni technicznych, Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechnik: Gdańskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej i Wrocławskiej. Ma on na celu pokazanie studentom, że wiedzę inżynierską można wykorzystywać na wiele ciekawych sposobów.

Rywalizacja przebiega etapowo. Zaczyna się Testem Eliminacyjnym sprawdzającym podstawową wiedzę techniczną, umiejętność logicznego myślenia i kreatywność. Test odbywa się jednocześnie w każdym z 6 miast, studenci piszą go na własnej uczelni. 14 najlepszych drużyn z każdego miasta kwalifikuje się do Finału Lokalnego.

Rozgrywany jest on w dwóch kategoriach: Team Design i Case Study. Team Design polega na skonstruowaniu prostego urządzenia, które spełni określoną funkcję, np. przejedzie wyznaczoną trasę lub przeniesie przedmioty z punktu A do B. Do budowy można użyć tylko dostarczonych materiałów, takich jak sznurek, taśma klejąca, płyty CD czy drewniane listewki. Natomiast Case Study to przygotowanie optymalnego planu umożliwiającego rozwiązanie podanego problemu związanego z tematyką ochrony środowiska, budownictwa, architektury, mechaniki, informatyki lub elektroniki. Zadania oceniane są przez jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele uczelni, firm oraz organizatorów.

Dwa ostatnie etapy odbywają się na tej samej zasadzie, rośnie jednak stopień trudności zadań. Zwyciezcy Finałów Lokalnych zmagają się z uczestnikami innych uczelni na Finale Ogólnopolskim, a laureaci tego etapu będą reprezentować Polskę podczas Finału Europejskiego.

Oficjalna strona konkursu